Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:220 En omreglerad spelmarknad

Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:220 En omreglerad spelmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att redan nu besluta att en utvärdering av licenssystemet ska genomföras fem år efter införandet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:KrU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4142 av Sara-Lena Bjälkö m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden - en strategi för de statliga insatserna

Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:164 En kommunal kulturskola för framtiden en strategi för de statliga insatserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till nationella mål för statliga insatser. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4080 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:90 Nordiskt samarbete 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och den nordiska närvaron i de baltiska staterna och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:4045 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.