Ann-Britt Åsebol(M)

Ann-Britt Åsebol (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 45
Titel Lärare, skolledare, egen företagare
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864078
E-post ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-09-13 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Väntetider inom vården

Skriftlig fråga 2016/17:494 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2016/17:494 Väntetider inom vården av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Långa väntetider och otillräcklig tillgänglighet är fortfarande ett problem i delar av vården. Fördelningen av resurser mellan de med större och de med mindre behov fungerar inte optimalt. Inom vården finns fortfarande

Inlämnad: 2016-12-12 Svarsdatum: 2016-12-27 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:494 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 76 kB)

Regeringens förslag till ny regionindelning

Skriftlig fråga 2016/17:346 av Ann-Britt Åsebol (M)

Fråga 2016/17:346 Regeringens förslag till ny regionindelning av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen står envist fast vid sin plan att regionalisera hela Sverige, oavsett den lokala folkviljan och i vissa fall på helt felaktiga grunder. Tvångsindelningar i storregioner kommer inte

Inlämnad: 2016-11-17 Svarsdatum: 2016-11-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:346 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 § lagen (2006:323) om utbyte av sprutor och kanyler. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.