Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Väntan på samordningsnummer

Skriftlig fråga 2016/17:254 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Fråga 2016/17:254 Väntan på samordningsnummer av Ann-Christin Ahlberg (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Väntetiden för att få ett samordningsnummer ligger på 68 veckor just nu, enligt skattekontoret i Borås. Så länge kan ingen asylsökande vänta när det gäller arbete och betalning för detsamma. Skulle

Inlämnad: 2016-10-27 Svarsdatum: 2016-11-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:254 av Ann-Christin Ahlberg (S) (pdf, 66 kB)

Gode män

Skriftlig fråga 2015/16:1291 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Fråga 2015/16:1291 Gode män av Ann-Christin Ahlberg (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Den senaste tiden har det uppdagats via medierna att ett antal av de medborgare som utsetts till gode män har haft upp till 69 eller 81 klienter var. Man kan ifrågasätta om det går att hinna med så

Inlämnad: 2016-05-27 Svarsdatum: 2016-06-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1291 av Ann-Christin Ahlberg (S) (pdf, 64 kB)

Färd på ståplattor

Skriftlig fråga 2013/14:60 av Ahlberg, Ann-Christin (S)

den 18 oktober Fråga 2013/14:60 Färd på ståplattor av Ann-Christin Ahlberg (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) En stor risk för renhållningsarbetare är det fällbara fotsteg som en del åkare/ägare har på sina avfallsfordon och som de också kräver att de anställda ska använda

Inlämnad: 2013-10-18 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.