Ann-Christin Ahlberg (S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 19
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av rehabiliteringskedjan

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg båda S Översyn av rehabiliteringskedjan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över rehabiliteringskedjan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det största problemet för dem


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2658 av Ann-Christin Ahlberg och Petter Löberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Anställda som äger

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Anställda som äger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en successiv och metodisk översyn av regler för att underlätta för anställda att ta över verksamhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1766 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Säkra välfärden genom utbildningsinsatser

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. S Säkra välfärden genom utbildningsinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett pedagogikcollege och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1308 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.