Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sexualbrott mot barn

Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S) Sexualbrott mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barn som utsatts för sexualbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Redan 2012 visade Barnombudsmannens


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2574 av Ann-Christin Ahlberg och Paula Holmqvist (båda S) (pdf, 63 kB)

Närvarande poliser

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Närvarande poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att låta fler poliser finnas i bostadsområden i förebyggande syfte och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 62 kB)

Polisutbildning i Borås

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) Polisutbildning i Borås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att placera den nya polisutbildningen i Borås och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utmaningarna för framtidens


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2193 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.