Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regelsystem vid bostadsbidrag

Skriftlig fråga 2005/06:106 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 12 oktober Fråga 2005/06:106 av Ann-Christin Ahlberg (s) till socialminister Berit Andnor (s) Regelsystem vid bostadsbidrag För ett år sedan skedde en öppning i lagen för att bostadsbidraget inte ska påverkas om ett barn i en flerbarnsfamilj erhåller ett arv. En skrivning i lagen

Inlämnad: 2005-10-12 Besvarare: Berit Andnor (S)

Friskolor

Motion 2005/06:Ub421 av Ann-Christin Ahlberg och Arne Kjörnsberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skärpt kontroll av friskolor. Motivering Den kommunala förskolan och skolan är en bra skola, men den är inte tillräckligt bra för att inte kunna förbättras. Det finns mycket som man kan göra för att förbättra


Utskottsberedning: 2005/06:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub421 av Ann-Christin Ahlberg och Arne Kjörnsberg (s) (doc, 37 kB)

Kompetensutbildning

Motion 2005/06:Ub419 av Ann-Christin Ahlberg och Ann-Marie Fagerström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kompetensutbildning för personal i förskola och skola. Motivering Sverige har en generellt bra förskola och skola, men för att ytterligare förbättra förskolan och skolan behövs det många olika insatser. Vi


Utskottsberedning: 2005/06:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub419 av Ann-Christin Ahlberg och Ann-Marie Fagerström (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.