Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jobb- och utvecklingsgarantin

Skriftlig fråga 2007/08:1360 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 13 juni Fråga 2007/08:1360 Jobb- och utvecklingsgarantin av Ann-Christin Ahlberg (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) I mitt uppdrag som riksdagsledamot träffar jag många människor som är arbetslösa och som oroas över försämringarna i a-kassan men även över att de

Inlämnad: 2008-06-13 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Samhällsnyttig sysselsättning

Skriftlig fråga 2007/08:1359 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 13 juni Fråga 2007/08:1359 Samhällsnyttig sysselsättning av Ann-Christin Ahlberg (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Fas tre i den borgerliga regeringens jobb- och utvecklingsgaranti ska ge den arbetslösa personen en varaktig, samhällsnyttig sysselsättning. Det

Inlämnad: 2008-06-13 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

med anledning av framst. 2007/08:RRS30 Riksrevisionens styrelses framställning angående arbetsmarknadspolitikens förväntade effekter

Motion 2007/08:A17 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:A17 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) med anledning av framst. 2007/08:RRS30 Riksrevisionens styrelses framställning angående arbetsmarknadspolitikens förväntade effekter s61011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2008/09:AU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:A17 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.