Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Funktionshindrades rätt till sysselsättning

Skriftlig fråga 2009/10:812 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 18 maj Fråga 2009/10:812 Funktionshindrades rätt till sysselsättning av Ann-Christin Ahlberg (s) till statsrådet Maria Larsson (kd) Många unga människor med rörelsehinder saknar i dag helt sysselsättning. I första hand är självklart ett vanligt arbete den naturliga utgångspunkten

Inlämnad: 2010-05-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Funktionshindrades ekonomiska villkor

Skriftlig fråga 2009/10:810 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 18 maj Fråga 2009/10:810 Funktionshindrades ekonomiska villkor av Ann-Christin Ahlberg (s) till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m) Utredningen av aktivitetsersättning Brist på brådska (SOU 2008:102) ägnade ett helt kapitel åt att uppmärksamma problemet med att människor med

Inlämnad: 2010-05-18 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Heltid - en rättighet även för kvinnor

Interpellation 2009/10:368 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:368 Heltid – en rättighet även för kvinnor av Ann-Christin Ahlberg (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Många kvinnor jobbar ofrivilligt deltid eftersom de inte får möjlighet till en heltidstjänst. Både inom privat och offentlig verksamhet

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Heltid - en rättighet även för kvinnor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.