Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jämställdhetsintegrering

Interpellation 2010/11:382 av Ahlberg, Ann-Christin (S)

den 12 maj Interpellation 2010/11:382 Jämställdhetsintegrering av Ann-Christin Ahlberg (S) till statsrådet Nyamko Sabuni (FP) Sverige har varit känt för sitt arbete med jämställdhet och vi har lyckats komma en bit på vägen, även om vi har långt kvar. Det som oroar är att Sverige hamnar

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdhetsintegrering

Barnskötare som ett framtidsyrke

Interpellation 2010/11:372 av Ahlberg, Ann-Christin (S)

den 12 maj Interpellation 2010/11:372 Barnskötare som ett framtidsyrke av Ann-Christin Ahlberg (S) till statsrådet Nyamko Sabuni (FP) I den nya skollagen stärks och konkretiseras arbetslagets ställning och för första gången nämns barnskötarna som en självklar yrkesgrupp i förskolan. Under

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnskötare som ett framtidsyrke

med anledning av prop. 2010/11:89 Ändrade regler om övertid och skyddskommitté

Motion 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2010/11:89 Ändrade regler om övertid och skyddskommitté s61310 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i arbetstidslagen (1982:673). Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2010/11:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.