Ann-Christin Ahlberg (S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05- (ersättare 050118-060731). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 05-10, arbetsmarknadsutskottet 05-06 och försvarsutskottet 10-14. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Avdelningsföreståndaren Rolf Thörnqvist och ekonomibiträdet Ulla-Britt Thörnqvist, f. Lindvall.
  • Utbildning

    Grundskola, Borås, slutår 73. Yrkesutbildning, dagbarnvårdare, Tranemo kommun 81 och barnskötare, slutår 88. Fackliga utbildningar och kortare högskoleutbildningar.
  • Anställningar

    Affärsbiträde. Sömmerska. Fabriksarbetare. Dagbarnvårdare. Barnskötare.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 02-06. Ledamot, lokalförsörjningsnämnden och IBAB 98-02. Göta kommundelsnämnd 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partidistrikts styrelse, Södra Älvsborgs 06-. Sammankallande, valberedningen i Kommunals avdelning Vänerväst, sektion Borås 08-. Ledamot, ABF-distriktet. Ordförande, ABF Sjuhärad.
  • Bostadsort

    Borås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S)

Interpellation 2013/14:458 Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten av Johan Andersson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M För en tid sedan lade regeringen fram vårpropositionen med förslag och inriktning inom angelägna politikområden. Förväntan var stor på vad regeringen skulle presentera

Inlämnad: 2014-04-30 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Unga som fastnar i fas 3

Interpellation 2013/14:456 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Interpellation 2013/14:456 Unga som fastnar i fas 3 av Ann-Christin Ahlberg S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Sverige har i dag högre arbetslöshet än andra jämförbara länder i Europa. Antalet långtidsarbetslösa unga är tre gånger så stort som när den moderatledda regeringen tog över makten. EU riktar

Inlämnad: 2014-04-29 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:456 av Ann-Christin Ahlberg (S) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga som fastnar i fas 3

Unga som fastnar i fas 3

Interpellation 2013/14:432 av Ann-Christin Ahlberg (S)

Interpellation 2013/14:432 Unga som fastnar i fas 3 av Ann-Christin Ahlberg (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Sverige har i dag högre arbetslöshet än andra jämförbara länder i Europa. Antalet långtidsarbetslösa unga är tre gånger så många som när den moderatledda regeringen tog över makten.

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:432 av Ann-Christin Ahlberg (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.