Ann-Christin Ahlberg(S)

Ann-Christin Ahlberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 268
Titel Barnskötare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864398
E-post ann-christin.ahlberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-08-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2005-01-18 – 2006-07-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-01-20 – 2006-07-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:382 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 31 maj 2011 Jämställdhetsintegrering
Interpellationsdebatt 2010/11:372 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 31 maj 2011 Barnskötare som ett framtidsyrke
Interpellationsdebatt 2010/11:284 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 1 april 2011 Unga människors möjlighet till egen försörjning
Interpellationsdebatt 2010/11:131 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 21 januari 2011 Genusperspektiv på arbetslivet

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Kontroll av däck på utländska långtradare

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Kontroll av däck på utländska långtradare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kontroll av godkända däck på långtradare registrerade i andra länder som kör genom Sverige och


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Säkerhet för passagerare i bussar

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Säkerhet för passagerare i bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen gällande säkerhet för busspassagerare och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.