Anna Hagwall(-)

Anna Hagwall (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Optiker.
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865313
E-post anna.hagwall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-02-21 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-10-20
    • Ledamot 2013-03-13 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:SkU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:2905 av David Lång m.fl. (SD) (pdf, 103 kB)

Reavinstbeskattning vid försäljning av bostadsfastigheter och bostadsrätter

Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) Reavinstbeskattning vid försäljning av bostadsfastigheter och bostadsrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förändra villkoren för reavinstbeskattningen vid försäljning av bostadsfastigheter


Utskottsberedning: 2016/17:SkU23

Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:2590 av Olle Felten m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Tillgången på kontanter i samhället

Motion 2016/17:2591 av Olle Felten och Anna Hagwall (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2591 av Olle Felten och Anna Hagwall (båda SD) Tillgången på kontanter i samhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra tillgången på kontanter i hela Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22

Motion 2016/17:2591 av Olle Felten och Anna Hagwall (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2591 av Olle Felten och Anna Hagwall (båda SD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.