Anna-Lena Sörenson(S)

Anna-Lena Sörenson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 58
Titel Adjunkt.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865707
E-post anna-lena.sorenson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2015-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-05
    • Suppleant 2010-11-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-02
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-10-20 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Folkhögskolespår

Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) Folkhögskolespår Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka möjligheterna att möta enskilda elevers behov och överlämna viss undervisning inom gymnasieskolans introduktionsprogram för språkintroduktion


Utskottsberedning: 2016/17:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 59 kB)

Erkänn kurders rätt till självbestämmande

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) Erkänn kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder


Utskottsberedning: UU

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 106 kB)

Campus Norrköping

Motion 2016/17:1648 av Mattias Ottosson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1648 av Mattias Ottosson m.fl. (S) Campus Norrköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utöka antalet studieplatser med fokus på att möta den pågående omvandlingen på arbetsmarknaden och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:1648 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1648 av Mattias Ottosson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.