Annelie Karlsson (S)

Annelie Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 224
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866503
E-post annelie.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Vice gruppledare 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2016-01-01 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-04-10 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 14- och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Utbildning

    2-årigt gymnasium.
  • Anställningar

    Kapp Ahl i Kristianstad och Handelsanställdas förbund.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ansvarsnämnd.
  • Bostadsort

    Kristianstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avslag från Skolinspektionen

Skriftlig fråga 2016/17:994 av Annelie Karlsson (S)

Fråga 2016/17:994 Avslag från Skolinspektionen av Annelie Karlsson S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I Hässleholm bedriver Engelska skolan undervisning på engelska. Många elever åker långt för att få denna möjlighet, och Kristianstads kommun vill ge möjlighet att välja undervisning på engelska i den kommunala

Inlämnad: 2017-03-02 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:994 av Annelie Karlsson (S) (pdf, 77 kB)

Ett jämställt föräldraskap

Skriftlig fråga 2013/14:236 av Karlsson, Annelie (S)

den 18 december Fråga 2013/14:236 Ett jämställt föräldraskap av Annelie Karlsson S till statsrådet Maria Arnholm FP I debatten om ett jämställt uttag av föräldraförsäkringen hörs ofta argument om familjers valfrihet. Valfriheten är dock begränsad, då man tydligt ser att det är inkomstskillnader och utbildningsbakgrund

Inlämnad: 2013-12-18 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Folkbildningens tillgänglighet

Skriftlig fråga 2011/12:514 av Karlsson, Annelie (S)

den 10 april Fråga 2011/12:514 Folkbildningens tillgänglighet av Annelie Karlsson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Den svenska politikens mål för de med funktionsnedsättning är full delaktighet och möjlighet att leva som andra. Ett medel är den svenska folkbildningen där vi tydligt talar om att möjliggöra för

Inlämnad: 2012-04-10 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.