Annelie Karlsson (S)

Annelie Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 224
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866503
E-post annelie.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2018-10-09 –
    • Vice gruppledare 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2016-01-01 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-04-10 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 14- och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Utbildning

    2-årigt gymnasium.
  • Anställningar

    Kapp Ahl i Kristianstad och Handelsanställdas förbund.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ansvarsnämnd.
  • Bostadsort

    Kristianstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avslag från Skolinspektionen

Skriftlig fråga 2016/17:994 av Annelie Karlsson (S)

Fråga 2016/17:994 Avslag från Skolinspektionen av Annelie Karlsson S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I Hässleholm bedriver Engelska skolan undervisning på engelska. Många elever åker långt för att få denna möjlighet, och Kristianstads kommun vill ge möjlighet att välja undervisning på engelska i den kommunala

Inlämnad: 2017-03-02 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:994 av Annelie Karlsson (S) (pdf, 77 kB)

Anställningsskyddet i LAS

Interpellation 2016/17:203 av Annelie Karlsson (S)

Interpellation 2016/17:203 Anställningsskyddet i LAS av Annelie Karlsson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Lagen om anställningsskydd, LAS, reglerar vad som gäller när en arbetsgivare anställer respektive säger upp personal. Det ger den enskilde trygghet och skyddar mot godtycke. Vid uppsägning

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:203 av Annelie Karlsson (S) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anställningsskyddet i LAS

Förstärkning av LAS

Interpellation 2016/17:202 av Helén Pettersson i Umeå (S)

Interpellation 2016/17:202 Förstärkning av LAS av Helén Pettersson i Umeå S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S När Arbetsdomstolen i slutet av november 2016 bedömde att lagen om anställningsskydd inte längre är en lag som skyddar anställningsgraden var vi många som reagerade med förvåning och

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:202 av Helén Pettersson i Umeå (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förstärkning av LAS

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.