Anti Avsan (M) - Riksdagen

Anti Avsan (M)

Anti Avsan (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Titel Rådman.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864353
E-post anti.avsan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2014-01-24 – 2014-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Suppleant 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2014-11-04 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-03-12 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2015-03-03 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-12, justitieutskottet 12-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, EU-nämnden 08-13, utrikesutskottet 14- och extra suppleant 14. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 14, ordförande 10-14 och 1:e vice ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Riksrevisionens styrelse 10 och riksdagsstyrelsen 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Huddingegymnasiet, slutår 76. Polisutbildning, Polisskolan Ulriksdal 77-78 och 84. Jur. kand., Stockholms universitet 95. Folkrättslig rådgivare 95.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, Huddinge sjukhus 76. Polis, Polismyndigheten i Stockholm och Stockholms län 77-99. Tingsnotarie, Stockholms tingsrätt 95-97. Fiskalaspirant, Svea hovrätt 97-98. Tingsfiskal, Uppsala tingsrätt, Stockholms tingsrätt 98-99. Hovrättsassessor, Svea hovrätt 00. Rådman, Stockholms tingsrätt 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Föreningslagsutredningens parlamentariska referensgrupp 08-10 och Namnlagskommittén 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge. Ledamot, kommunstyrelsen. Styrelseledamot, Södertörns Brandförsvarsförbund (förbundsdirektionen) och styrelseordförande, Huge Fastigheter AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas kommunkrets i Huddinge 00-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms län.
  • Litteratur

    Folkrätt för poliser (95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskat bostadsbyggande

Interpellation 2007/08:64 av Frid, Egon (v)

den 19 oktober Interpellation 2007/08:64 Minskat bostadsbyggande av Egon Frid (v) till statsrådet Mats Odell (kd) Regeringen har i sin budgetproposition för år 2008 avskaffat de statliga stöden till bostadsbyggandet och i princip avvecklat hela politikområdet. Jag är djupt bekymrad

Inlämnad: 2007-10-19 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Minskat bostadsbyggande

Kvalitetssäkringssystem för enskilda motioner

Motion 2007/08:K403 av Anti Avsan (m)

Motion till riksdagen 2007/08:K403 av Anti Avsan (m) Kvalitetssäkringssystem för enskilda motioner m1789 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om ett kvalitetssäkringssystem för enskilda motioner. Motivering Vår möjlighet att som enskilda


Utskottsberedning: 2008/09:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:K403 av Anti Avsan (m) (doc, 38 kB)

Utmönstring av uppenbarhetsrekvisitet

Motion 2007/08:K395 av Anti Avsan (m)

Motion till riksdagen 2007/08:K395 av Anti Avsan (m) Utmönstring av uppenbarhetsrekvisitet m1779 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ut­mönstring av uppenbarhetsrekvisitet. Motivering I olika stater finns olika system för normprövning, det


Utskottsberedning: 2007/08:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:K395 av Anti Avsan (m) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.