Anti Avsan (M)

Anti Avsan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Rådman.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2014-01-24 – 2014-03-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Suppleant 2008-01-18 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Förste vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-03-12 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2015-03-03 – 2018-09-24
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-12, justitieutskottet 12-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, EU-nämnden 08-13, utrikesutskottet 14- och extra suppleant 14. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 14, ordförande 10-14 och 1:e vice ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Riksrevisionens styrelse 10 och riksdagsstyrelsen 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Huddingegymnasiet, slutår 76. Polisutbildning, Polisskolan Ulriksdal 77-78 och 84. Jur. kand., Stockholms universitet 95. Folkrättslig rådgivare 95.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, Huddinge sjukhus 76. Polis, Polismyndigheten i Stockholm och Stockholms län 77-99. Tingsnotarie, Stockholms tingsrätt 95-97. Fiskalaspirant, Svea hovrätt 97-98. Tingsfiskal, Uppsala tingsrätt, Stockholms tingsrätt 98-99. Hovrättsassessor, Svea hovrätt 00. Rådman, Stockholms tingsrätt 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Föreningslagsutredningens parlamentariska referensgrupp 08-10 och Namnlagskommittén 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge. Ledamot, kommunstyrelsen. Styrelseledamot, Södertörns Brandförsvarsförbund (förbundsdirektionen) och styrelseordförande, Huge Fastigheter AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas kommunkrets i Huddinge 00-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms län.
  • Litteratur

    Folkrätt för poliser (95).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:574 av Vestlund, Börje (s) 15 juni 2007 Namnlagen
Interpellationsdebatt 2006/07:543 av Frid, Egon (v) 15 juni 2007 Sms-lån
Interpellationsdebatt 2006/07:545 av Ringholm, Bosse (s) 11 juni 2007 Tvärstopp för nya hyreslägenheter
Interpellationsdebatt 2006/07:572 av Holm, Ulf (mp) 4 juni 2007 Fler kvinnor i bolagsstyrelser

med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en bred översyn av lagstiftningen på tvångsmedelsområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU35
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.