Aron Modig(KD)

Aron Modig (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 336
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:212 Möjlighet att avstå från återkallelse av uppehållstillstånd när arbetsgivaren självmant har avhjälpt brister

Motion 2017/18:120 av Johanna Jönsson m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:120 av Johanna Jönsson m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:212 Möjlighet att avstå från återkallelse av uppehållstillstånd när arbetsgivaren självmant har avhjälpt brister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta motionens förslag till lag om ändring

2017-09-20

Motion 2017/18:120 av Johanna Jönsson m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 85 kB) Motion 2017/18:120 av Johanna Jönsson m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 126 kB)

Lagstifta om säkerhetsavstånd på 1,5 meter vid omkörning av cyklist

Motion 2017/18:36 av Aron Modig (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:36 av Aron Modig (KD) Lagstifta om säkerhetsavstånd på 1,5 meter vid omkörning av cyklist Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lagstifta om ett säkerhetsavstånd på 1,5 meter vid omkörning av cyklister och tillkännager detta

2017-09-14

Motion 2017/18:36 av Aron Modig (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:36 av Aron Modig (KD) (pdf, 64 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.