Aron Modig (KD)

Aron Modig (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 336
Titel Ek.mag./Civilekonom.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aron.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-21 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-05-04 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-19 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-15 och socialförsäkringsutskottet 15-. Suppleant civilutskottet 14-16, näringsutskottet 14-, EU-nämnden 14- och finansutskottet 15-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Myhr och förskolläraren Birgitta Modig.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 04. Utbytesstudier, National University of Singapore 07. Ek. mag. i företagsekonomi, Göteborgs universitet 10. Ek. mag. i nationalekonomi, Göteborgs universitet 10.
  • Anställningar

    Börsreporter, Nyhetsbyrån SIX, Göteborg 09-10. Management Trainee CFO, Klarna, Stockholm 10. Head of Business Analysis, Klarna, Stockholm 10-11. Team Leader M&A, Corporate Development, Klarna, Stockholm 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksrevisionens parlamentariska råd, 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 11-13 och 15-. Andre vice förbundsordförande, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 9-11 och förbundsordförande 11-13. Ordförande, HHGS Handels Capital Management AB, Göteborg 11-13. Styrelseledamot, Ungdomens nordiska råd 11-12. Ledamot, förbundsstyrelsen, Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) 08-09. Förbundsordförande, Kristdemokratiska studentförbundet 08-10.
  • Litteratur

    Ansvarstagande och gemenskap - idéer för en starkare kristdemokrati (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tidsbegränsade uppehållstillstånd även för alternativt


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 106 kB)

En utvecklad sjukskrivningsprocess

Interpellation 2015/16:580 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2015/16:580 En utvecklad sjukskrivningsprocess av Aron Modig KD till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Lika mycket som alla människors förutsättningar är unika skiljer sig också deras förmåga att kunna arbeta vid sjukdom eller skada åt. Sjukdom är en nödvändig men inte tillräcklig förutsättning

Inlämnad: 2016-04-21 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:580 av Aron Modig (KD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En utvecklad sjukskrivningsprocess

Handläggningstiderna vid arbetskraftsinvandring

Skriftlig fråga 2015/16:824 av Aron Modig (KD)

Fråga 2015/16:824 Handläggningstiderna vid arbetskraftsinvandring av Aron Modig (KD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Svensk ekonomi går för tillfället mycket bra. Tillväxten under det tredje kvartalet 2015 var 3,9 procent jämfört med motsvarande kvartal ett år tidigare. Även om väldigt

Inlämnad: 2016-02-18 Svarsdatum: 2016-03-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:824 av Aron Modig (KD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.