Barbro Westerholm(L)

Barbro Westerholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 25
Titel Leg. läkare/Docent/adjungerad Professor emerita.
Född år 1933
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864581
E-post barbro.westerholm[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1999-10-01
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Suppleant 1998-01-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-01
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Juridisk trygghet vid surrogatmoderskap

Skriftlig fråga 2016/17:1585 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2016/17:1585 Juridisk trygghet vid surrogatmoderskap av Barbro Westerholm (L) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Utredningen Olika vägar till föräldraskap (SOU 2016:1) hade till uppdrag att ta ställning till om det ska införas särskilda regler för barn som tillkommit genom surrogatmoderskap.

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1585 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken

Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tilläggsdirektiv till LSS-utredningen och tillkännager detta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3752 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken

Motion 2016/17:3751 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3751 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att godkänna vad som föreslås i motionen om mål för funktionshinderspolitiken. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU5

Motion 2016/17:3751 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3751 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C, L) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.