Berit Högman(S)

Berit Högman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 19
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865216
E-post berit.hogman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-10-04 –
    • Vice gruppledare 2012-02-29 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-04-18 – 2014-09-29
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2008-09-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-06-12 – 2008-09-17
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2008-03-26 – 2008-10-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2009-04-02 – 2012-02-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-10-01 –
    • Ersättare 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Näringspolitik för fler jobb i Västsverige

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) Näringspolitik för fler jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om näringspolitik i Västsverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige (Hallands,


Utskottsberedning: 2016/17:NU16

Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:2763 av Kenneth G Forslund m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Stad och land

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) Stad och land Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en stad–land-integreringsstrategi för tillväxt i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KU 2016/17:NU16

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Skogen, jorden, vattnet och förutsättningarna för att kunna leva och arbeta i Värmland

Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) Skogen, jorden, vattnet och förutsättningarna för att kunna leva och arbeta i Värmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skogens betydelse för klimatutmaningen och framtidens jobb och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:MJU10 2016/17:MJU13 2016/17:NU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2151 av Jonas Gunnarsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.