Björn Rubenson(KD)

Björn Rubenson (KD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 100
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.rubenson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Annika Eclund
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-03 – 2017-11-01
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-11-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-11-01
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-11-01
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2017-05-04 – 2017-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Motionen utgår

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.