Björn von Sydow(S)

Björn von Sydow (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 5
Titel Docent.
Född år 1945
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864210
E-post bjorn.von.sydow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Talman 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledig 1996-03-23 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-03-22
    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2014-11-05 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2010-11-01
    • Vice ordförande 2006-12-06 – 2014-11-01
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2010-04-23 – 2015-02-18
    • Ledamot 1994-12-21 – 1996-04-14
    • Suppleant 1994-11-16 – 1994-12-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-10-01 –
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-11-08 – 1996-07-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 1996-03-22 – 1997-01-31
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 1997-02-01 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Planering för civilt försvar

Motion 2016/17:2775 av Björn von Sydow och Åsa Westlund (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2775 av Björn von Sydow och Åsa Westlund (båda S) Planering för civilt försvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över arbetet med att öka allmänhetens kunskap om och kompetens i hur man agerar i samband med kriser och


Utskottsberedning: 2016/17:FöU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2775 av Björn von Sydow och Åsa Westlund (båda S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2775 av Björn von Sydow och Åsa Westlund (båda S) (pdf, 74 kB)

Södertörns högskola

Motion 2016/17:1669 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1669 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter


Utskottsberedning: 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1669 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1669 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2016/17:AU6 2016/17:CU14 2016/17:NU16 2016/17:SoU10 2016/17:TU4 2016/17:UbU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:1642 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.