Boriana Åberg (M)

Boriana Åberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Socionom.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865944
E-post boriana.aberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-18 – 2008-03-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2009-03-13 – 2009-04-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2017-11-17 –
    • Ledamot 2017-03-30 – 2017-11-17
    • Suppleant 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 080107-080314 och 090302-090430). Ledamot trafikutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 08, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 09, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Mihail Mihaylov och sjuksköterskan Velitchka Mihaylova, f. Dragneva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bulgarien, slutår 86. Studier till civilingenjör, Tekniska universitetet i Plovdiv, Bulgarien 87-90. Socionomexamen, Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Sekreterare, Safehouse System, Furulund 91-99. Vårdbiträde, hemtjänsten i Kävlinge 00-02. Kurator, Universitetssjukhuset i Lund 02. Socialsekreterare, Socialförvaltningen, Helsingborg 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen i Skåne 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kävlinge kommun 02-06. Kommunfullmäktig 06-07. Ordförande, kommunfullmäktige 07-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ledamot, kulturnämnden 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Kävlinge-Furulund 00-03, Kävlingemoderaterna 07-. Huvudman, Sparbanksstiftelsen, Skåne 06-.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säkrare vägarbetsplatser

Skriftlig fråga 2014/15:764 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2014/15:764 Säkrare vägarbetsplatser av Boriana Åberg (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Varje år inträffar ca 300 olyckor med personskador vid vägarbeten. Enligt uppgifter från Trafikverket inträffade det 51 dödsolyckor vid vägarbeten mellan åren 2003 och 2013. 56 personer omkom, 6 av dem var vägarbetare. De

Inlämnad: 2015-08-19 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:764 av Boriana Åberg (M) (pdf, 67 kB)

Översyn av konkurrenslagen

Interpellation 2014/15:720 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2014/15:720 Översyn av konkurrenslagen av Boriana Åberg M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S År 2010 reviderades konkurrenslagen med syftet att förhindra osund konkurrens från myndigheter, landsting och kommuner. Bakgrunden till att lagen reformerades tog bland annat sin utgångspunkt

Inlämnad: 2015-06-22 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2014/15:720 av Boriana Åberg (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Översyn av konkurrenslagen

Ändrade kriterier för Svenska Skeppshypoteks utlåningsverksamhet

Skriftlig fråga 2014/15:696 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2014/15:696 Ändrade kriterier för Svenska Skeppshypoteks utlåningsverksamhet av Boriana Åberg (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Svenska Skeppshypotek är en statlig organisation vars verksamhet regleras i lagen (1980:1097) om Svenska skeppshypotekskassan. Av 5 § i nämnda lag framgår att lån

Inlämnad: 2015-06-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:696 av Boriana Åberg (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.