Boriana Åberg (M)

Boriana Åberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 38
Titel Socionom.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865944
E-post boriana.aberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-01-07 – 2008-03-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-02-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-18 – 2008-03-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2009-03-13 – 2009-04-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-03-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-11-07 –
    • Ledamot 2018-11-01 – 2018-11-07
    • Vice ordförande 2017-11-17 – 2018-10-31
    • Ledamot 2017-03-30 – 2017-11-17
    • Suppleant 2014-11-01 – 2017-03-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 080107-080314 och 090302-090430). Ledamot trafikutskottet 15-. Suppleant socialutskottet 08, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 09, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-15 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Mihail Mihaylov och sjuksköterskan Velitchka Mihaylova, f. Dragneva.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bulgarien, slutår 86. Studier till civilingenjör, Tekniska universitetet i Plovdiv, Bulgarien 87-90. Socionomexamen, Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Sekreterare, Safehouse System, Furulund 91-99. Vårdbiträde, hemtjänsten i Kävlinge 00-02. Kurator, Universitetssjukhuset i Lund 02. Socialsekreterare, Socialförvaltningen, Helsingborg 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Polisstyrelsen i Skåne 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kävlinge kommun 02-06. Kommunfullmäktig 06-07. Ordförande, kommunfullmäktige 07-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ledamot, kulturnämnden 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Kävlinge-Furulund 00-03, Kävlingemoderaterna 07-. Huvudman, Sparbanksstiftelsen, Skåne 06-.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU:s vapenpass

Skriftlig fråga 2017/18:1635 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2017/18:1635 EU:s vapenpass av Boriana Åberg M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Eftersom Sverige inte accepterar EU:s vapenpass måste EU-medborgare som vill komma till Sverige för att jaga eller tävla i sportskytte ansöka om tillstånd för att föra in sina jakt- eller sportvapen. Tillståndet

Inlämnad: 2018-08-29 Svarsdatum: 2018-09-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1635 av Boriana Åberg (M) (pdf, 84 kB)

Resurser till Sjöfartsverket

Skriftlig fråga 2017/18:1604 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2017/18:1604 Resurser till Sjöfartsverket av Boriana Åberg M till Statsrådet Tomas Eneroth S Regeringen har gett Sjöfartsverket i uppdrag att utreda förutsättningarna för att Sjöfartsverkets sjö- och flygräddningshelikoptrar ska kunna användas för att bekämpa bränder. Sjöfartsverket ska bland annat undersöka vilka

Inlämnad: 2018-08-08 Svarsdatum: 2018-08-22 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1604 av Boriana Åberg (M) (pdf, 84 kB)

Förbättringar av de nationella proven på kort sikt

Skriftlig fråga 2017/18:1437 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2017/18:1437 Förbättringar av de nationella proven på kort sikt av Boriana Åberg M till Statsrådet Anna Ekström S I svar på min tidigare skriftliga fråga 2017/18:1328 Nationella prov framgår det att förändringar och förbättringar av säkerheten kring proven är att vänta först 2022. Utöver att göra proven digitala

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1437 av Boriana Åberg (M) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.