Camilla Waltersson Grönvall (M)

Camilla Waltersson Grönvall (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 231
Titel Lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866477
E-post camilla.waltersson.gronvall[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall C, M med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att altruistiskt surrogatmoderskap ska bli en


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20

Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4107 av Anders W Jonsson och Camilla Waltersson Grönvall (C, M) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson M, C med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om Förenta nationernas konvention om barnets rättigheter. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25

Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4101 av Camilla Waltersson Grönvall och Anders W Jonsson (M, C) (pdf, 98 kB)

med anledning av prop. 2017/18:157 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden

Motion 2017/18:4066 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4066 av Emma Henriksson m.fl. KD, C, M med anledning av prop. 2017/18:157 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår den del av förslaget till lag om ändring i lagen 2009:366 om handel med läkemedel som avser 2 kap. 9 a om att endast farmaceuter


Utskottsberedning: 2017/18:SoU24

Motion 2017/18:4066 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4066 av Emma Henriksson m.fl. (KD, C, M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.