Carina Ståhl Herrstedt(SD)

Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 175
Titel Personlig assistent.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carina.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-04-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-04-24 – 2016-10-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2012-06-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i lagstiftningen med syftet att förenkla utfärdandet av kontaktförbud för utsatta kvinnor och tillkännager


Utskottsberedning: AU CU KrU SfU TU 2017/18:AU1 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU17

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (pdf, 144 kB)

Granskning av de konfessionella friskolorna

Motion 2017/18:2383 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2383 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) Granskning av de konfessionella friskolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en hårdare granskning av de konfessionella friskolorna i enlighet med vad som framgår


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2383 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2383 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) (pdf, 73 kB)

Slöjförbud i den svenska skolan

Motion 2017/18:2353 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2353 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) Slöjförbud i den svenska skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett förbud mot muslimsk slöja i den svenska grundskolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2353 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2353 av Richard Jomshof och Carina Ståhl Herrstedt (båda SD) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.