Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av beskattningen av tobak i syfte att minska den illegala handeln

Motion 2012/13:Sk362 av Johan Hultberg och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk362 av Johan Hultberg och Carl-Oskar Bohlin M Översyn av beskattningen av tobak i syfte att minska den illegala handeln M1758 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utvärdera de senaste årens höjningar av skatten


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk362 av Johan Hultberg och Carl-Oskar Bohlin (M) (doc, 56 kB)

Förstärkt jobbskatteavdrag för unga

Motion 2012/13:Sk357 av Carl-Oskar Bohlin och Johan Hultberg (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk357 av Carl-Oskar Bohlin och Johan Hultberg M Förstärkt jobbskatteavdrag för unga M1361 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för ett utökat jobbskatteavdrag för personer under 26 år.


Utskottsberedning: 2012/13:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk357 av Carl-Oskar Bohlin och Johan Hultberg (M) (doc, 55 kB)

Svensk spelmarknad

Motion 2012/13:Kr289 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr289 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin M Svensk spelmarknad M1539 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förekomsten av monopol på den svenska spelmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:KrU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:Kr289 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.