Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ordförande
    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bensinskatten

Skriftlig fråga 2017/18:1392 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:1392 Bensinskatten av Carl-Oskar Bohlin M till Finansminister Magdalena Andersson S Bensinpriset i Sverige noterar nu nytt rekord. Regeringens höjningar av bensinskatten får omfattande konsekvenser för vanliga svenska hushåll som dagligen använder bilen i stor utsträckning. Den tidigare socialdemokratiska

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1392 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 74 kB)

Biografmomsen

Skriftlig fråga 2017/18:898 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:898 Biografmomsen av Carl-Oskar Bohlin M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP År 2017 höjde regeringen momsen på biobiljetter. Det har lett till att flertalet små biografer på landsbygden nu kämpar för sin överlevnad, och vissa tvingas slå igen. Regeringen har för att kompensera biograferna

Inlämnad: 2018-02-28 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:898 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 75 kB)

Situationen i bostadsområdet Tjärna ängar i Borlänge

Skriftlig fråga 2017/18:281 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:281 Situationen i bostadsområdet Tjärna ängar i Borlänge av Carl-Oskar Bohlin M till Statsrådet Peter Eriksson MP Sverige har ett stort antal utanförskapsområden. Ett av dem finns i Borlänge i form av stadsdelen Tjärna ängar. Signifikativt för utanförskapsområdena är bland annat ett mycket lågt arbetsmarknadsdeltagande

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:281 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.