Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Proposition 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB

Motion 2018/19:3027 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3027 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av Proposition 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att avyttra Telia Company AB och tillkännager

2019-02-21

Motion 2018/19:3027 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3027 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2018/19:42 Genomförande av rättshjälpsdirektivet

Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:42 Genomförande av rättshjälpsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en nationell domstolsjour bör införas för att förordna en offentlig försvarare utanför domstolarnas


Utskottsberedning: 2018/19:JuU20

Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3025 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 81 kB)

Mora-Siljan flygplats

Interpellation 2018/19:41 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2018/19:41 Mora-Siljan flygplats av Carl-Oskar Bohlin M till Statsrådet Tomas Eneroth S Mora-Siljan flygplats har sedan snart ett år stått utan trafik efter att Trafikverkets handlande lett till att det inte längre finns ekonomiska förutsättningar för mellanlandning i Mora på flygsträckan StockholmSveg.

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:41 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.