Caroline Szyber(KD)

Caroline Szyber (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866631
E-post caroline.szyber[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-10
    • Statsrådsersättare 2014-03-01 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2013-08-22 – 2014-02-28
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-08-21
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordförande 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompetens- och utbildningsbehoven inom handeln

Motion 2017/18:104 av Caroline Szyber (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:104 av Caroline Szyber (KD) Kompetens- och utbildningsbehoven inom handeln Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en handelsinriktning på gymnasieskolans ekonomiska program kan tillskapas och tillkännager detta för

2017-09-19

Motion 2017/18:104 av Caroline Szyber (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:104 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 61 kB)

Det måste bli lättare att få resning i Sverige

Motion 2017/18:11 av Caroline Szyber (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:11 av Caroline Szyber (KD) Det måste bli lättare att få resning i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att se över behovet av en resningskommission och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det

2017-09-12

Motion 2017/18:11 av Caroline Szyber (KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:11 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 64 kB)

En svensk författningsdomstol

Motion 2017/18:10 av Caroline Szyber (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:10 av Caroline Szyber (KD) En svensk författningsdomstol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en svensk författningsdomstol och tillkännager detta för regeringen. Motivering Demokratin måste ständigt försvaras.

2017-09-12

Motion 2017/18:10 av Caroline Szyber (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:10 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.