Catharina Bråkenhielm(S)

Catharina Bråkenhielm (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 68
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864333
E-post catharina.brakenhielm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-02-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygghetshundar åt våldsutsatta kvinnor

Skriftlig fråga 2016/17:375 av Catharina Bråkenhielm (S)

Fråga 2016/17:375 Trygghetshundar åt våldsutsatta kvinnor av Catharina Bråkenhielm (S) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Örebropolisen gjorde försök med att ge våldsutsatta kvinnor trygghetshundar under 2014. Den polisutbildade hunden skulle inte ersätta andra skyddsåtgärder. Tanken var att den ska ge extra trygghet.

Inlämnad: 2016-11-24 Svarsdatum: 2016-12-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:375 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 78 kB)

Bohusbanan

Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) Bohusbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna att utveckla trafiken på Bohusbanan och rusta upp banans norra del och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Hyresrätten

Motion 2016/17:2214 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2214 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) Hyresrätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hyresskatten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ROT-avdrag


Utskottsberedning: 2016/17:SkU22 2016/17:SkU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2214 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2214 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.