Cecilia Magnusson(M)

Cecilia Magnusson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Undersköterska.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864637
E-post cecilia.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Kvittningsman
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2010-10-06 –
    • Kvittningsman 2009-10-20 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 –
    • Suppleant 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –
    • Ledamot 2012-11-01 – 2014-10-07
    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 2 avslag, 42 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 1 avslag, 21 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

Översyn av postlagen för att öka möjligheterna att bekämpa brott

Motion 2017/18:3088 av Cecilia Magnusson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3088 av Cecilia Magnusson (M) Översyn av postlagen för att öka möjligheterna att bekämpa brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av postlagen för att öka möjligheterna att bekämpa brott och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:TU4

Motion 2017/18:3088 av Cecilia Magnusson (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3088 av Cecilia Magnusson (M) (pdf, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.