Cecilia Widegren (M)

Cecilia Widegren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 42
Titel Handläggare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865497
E-post cecilia.widegren[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Vice ordförande 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Vice ordförande 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Vice ordförande 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Vice ordförande 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2012-05-10 – 2014-10-28
    • Ledamot 2010-11-17 – 2012-05-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-11-28 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot finansutskottet 05-06, socialutskottet 06-10 och 14-, försvarsutskottet 10 och vice ordförande 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13 och vice ordförande 11, 12, 13 och 14. Suppleant finansutskottet 02-05, skatteutskottet 02, miljö- och jordbruksutskottet 02-10 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Ledamot krigsdelegationen 10-, riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-12 och ordförande 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-, Utrikesnämnden 10-14, riksdagsstyrelsen 10- och riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Ekonomen Lars Widegren och marknadschefen Ann-Marie Widegren, f. Pantzar-Ohlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Bergska skolan i Finspång. Gymnasiediplom, Kingsburg High School, Kalifornien, USA 91. Gymnasieskola, Skara katedralskola, slutår 93. Certifierad, Hawaii Pacific University, USA 98. Pol.mag.-studier, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Arrendator 91-93. Politisk sekreterare 93-95. Handläggare 95-97. Regionråd, Västra Götalands län 98-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 02-10, Stiftelsen för institutet för vatten- och luftvårdsforskning 03-06 och Statens jordbruksverk 05-08. Ledamot, regeringens jämställdhetsråd 95-97. Socialstyrelsens rättsliga råd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vara 02-. Landstingsfullmäktig, Skaraborgs län 94-98. Regionfullmäktig, Region Västra Götaland 98-06. Ledamot, regionstyrelsen 98-02, vice ordförande 98-99 och 00-02, ordförande 99-00. Ledamot, pensionärsrådet, vice ordförande 01-02 och politiska kommittén 02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 98-02. Ombud, Landstingsförbundets kongress 99-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice riksordförande, Moderat Skolungdom 92-94. Styrelseledamot, Moderaterna i Vara kommun och Moderaterna i Skaraborg. F.d. gruppledare, Moderaterna i Västsverige. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 99-05. Styrelseledamot, Skaraortens ryttarförening.
  • Litteratur

    Stenen i handen på den starke (95, tillsammans med bl.a. Fredrik Reinfeldt).
  • Bostadsort

    Norra Vånga

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vänersjöfarten

Motion 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Vänersjöfarten -fp1253 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hamnar för Vänersjöfarten. Motivering Hamnstrategiutredningen som år 2007 avgav sitt betänkande försökte


Utskottsberedning: 2009/10:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 39 kB)

Turism i Skaraborg

Motion 2009/10:N446 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:N446 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Turism i Skaraborg fp1252 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nödvändigheten av att se över turistföretagens villkor. Motivering Turismen är starkt växande i Sverige


Utskottsberedning: 2009/10:NU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N446 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 38 kB)

Motorväg mellan Stockholm och Göteborg

Motion 2009/10:T495 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, c, m, fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T495 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, c, m, fp) Motorväg mellan Stockholm och Göteborg kd401 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att prioritera utbyggnaden av E20 till motorväg. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:T495 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, c, m, fp) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.