Christer Adelsbo(S)

Christer Adelsbo (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Kommunalråd/industriarbetare
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-03-05

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2016-07-01 – 2017-03-05
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckling av Öresundsregionen

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) Utveckling av Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för en nationell strategi och utveckling av Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen


Utskottsberedning: 2016/17:UU3

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 59 kB)

Förköpslagen

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) Förköpslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återinföra och förenkla förköpslagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering En aktiv kommunal markpolitik är grundläggande för


Utskottsberedning: CU

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Historiska arrenden

Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S) Historiska arrenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en laglig rätt till friköp av historiska arrenden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Frågan om friköpsrätt av historiska


Utskottsberedning: CU

Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2710 av Peter Jeppsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.