Christina Höj Larsen(V)

Christina Höj Larsen (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 239
Titel Humanekolog/Utredare
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Av- och utvisningar till Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2016/17:1703 Av- och utvisningar till Afghanistan av Christina Höj Larsen (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Svenska Dagbladet skriver den 28 juni att Afghanistans flyktingminister Sayed Balkhi och vice flyktingminister Alema Alema vädjar till hela EU att stoppa av- och utvisningarna

Inlämnad: 2017-06-29 Svarsdatum: 2017-08-10 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1703 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen (2005:716)


Utskottsberedning: 2017/18:SfU5

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd

Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd 1   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheterna att införa


Utskottsberedning: 2016/17:SfU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3729 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.