Christina Zedell(S)

Christina Zedell (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Undersköterska/ombudsman
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 1994-10-03 - 1996-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 - 1996-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 - 1996-09-16
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Sammanfattning Sammanfattning Drygt 1,55 miljoner personer, ca 16 procent av Sveriges befolkning, är ungdomar mellan 13


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (17 förslag): 17 avslag

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 106 kB)

med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa Sammanfattning Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen att statens stöd till Stiftelsen för lättläst nyhetsinformation och litteratur (Centrum för lättläst) ska avvecklas


Utskottsberedning: 2013/14:KrU11
Riksdagsbeslut (4 förslag): 3 avslag, 1 bifall

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2013/14:172 Allas kunskap – allas bildning

Motion 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:172 Allas kunskap – allas bildning S24004 Sammanfattning Vi föreslår i denna motion att staten ska genomföra årliga överläggningar med Sveriges Kommuner och Landsting om bidragen till folkbildningen.


Utskottsberedning: 2013/14:KrU8
Riksdagsbeslut (4 förslag): 4 avslag

Motion 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 86 kB)