Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försvarsmaktens uppgifter i samband med extraordinära händelser

Skriftlig fråga 2017/18:1587 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2017/18:1587 Försvarsmaktens uppgifter i samband med extraordinära händelser av Daniel Bäckström C till Försvarsminister Peter Hultqvist S Skogsbränderna härjar runt om i vårt land, och vår samlade krisberedskap prövas hårt. Läget är extremt, på gränsen till katastrofalt, och utom kontroll på många håll. Många enskilda

Inlämnad: 2018-07-20 Svarsdatum: 2018-08-06 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1587 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 91 kB)

Torkans konsekvenser för livsmedelsproduktionen

Skriftlig fråga 2017/18:1563 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2017/18:1563 Torkans konsekvenser för livsmedelsproduktionen av Daniel Bäckström C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Väderleksrapporten ser allt annat än ljus ut för årets skörd, och bönderna är väldigt pressade. Vi har nu ett torrår av sällan skådat slag. Det här riskerar att få katastrofala konsekvenser för vår

Inlämnad: 2018-07-03 Svarsdatum: 2018-07-18 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1563 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 88 kB)

Sjöfartsverkets bristande sjöräddningskapacitet

Skriftlig fråga 2017/18:591 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2017/18:591 Sjöfartsverkets bristande sjöräddningskapacitet av Daniel Bäckström C till Statsrådet Tomas Eneroth S Sjöräddningstjänsten har en viktig roll i samhället. I verksamheten som Sjöfartsverket har ansvar för ingår såväl efterforskning och räddning av människor i sjönöd som sjuktransporter från fartyg. Därför

Inlämnad: 2018-01-18 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:591 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.