Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Osäkerhet kring ansökningar om jordbruksstöd

Interpellation 2014/15:643 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2014/15:643 Osäkerhet kring ansökningar om jordbruksstöd av Daniel Bäckström C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Torsdagen den 21 maj var sista dagen att skicka in SAM-ansökan för att få jordbruksstöd. Nu efter ansökningstidens utgång är det dock fortfarande oklart om vilka villkor och regler som faktiskt

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2014/15:643 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Osäkerhet kring ansökningar om jordbruksstöd

Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad

Interpellation 2014/15:618 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2014/15:618 Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad av Daniel Bäckström C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S I Sverige kommer stora summor att satsas på en omfattande utbyggnad av bredband för att nå det uppsatta målet till 2020 om att 90 procent av företagen och hushållen ska ges möjlighet

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:618 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad

Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad

Interpellation 2014/15:617 av Anders Ahlgren (C)

Interpellation 2014/15:617 Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad av Anders Ahlgren C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S I Sverige kommer stora summor, både offentliga och privata, att satsas på en snabb och omfattande utbyggnad av bredband så att 90 procent av företagen och hushållen ska ges möjlighet

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:617 av Anders Ahlgren (C) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.