Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C) 19 september 2017 Flyglinjen Torsby-Hagfors-Arlanda
Interpellationsdebatt 2016/17:519 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 Åtgärder för strandskydd
Interpellationsdebatt 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 FN-konventionen mot kärnvapen
Interpellationsdebatt 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) 14 september 2017 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Hindra pornografi i miljöer med barn och unga

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. C Hindra pornografi i miljöer med barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket i en särskild läroplan bör specificera hur grundskolan och gymnasieskolan i sin sex- och samlevnadsundervisning


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10 2018/19:UbU8

Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2716 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 81 kB)

Fjärrundervisning i skolan

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling båda C Fjärrundervisning i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fjärrundervisning ska tillåtas i alla relevanta ämnen och att skolor ska ha möjlighet att anordna fjärrundervisning på entreprenad,


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10

Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2710 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (pdf, 81 kB)

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:KU27 2018/19:UU10 2018/19:UU12 2018/19:UU14 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.