Daniel Bäckström (C)

Daniel Bäckström (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 46
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.backstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-01 – 2014-06-18
    • Ersättare 2013-04-22 – 2013-05-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2014-04-09 – 2014-06-18
    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2013-04-24 – 2013-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2019-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13- (ersättare 130422-130531 och 140401-140618). Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och trafikutskottet 14-. Extra suppleant skatteutskottet 13 och näringsutskottet 13 och 14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C) 19 september 2017 Flyglinjen Torsby-Hagfors-Arlanda
Interpellationsdebatt 2016/17:519 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 Åtgärder för strandskydd
Interpellationsdebatt 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 FN-konventionen mot kärnvapen
Interpellationsdebatt 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) 14 september 2017 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Genomförandet av vapendirektivet

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:510 Genomförandet av vapendirektivet av Daniel Bäckström C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är viktigt att vända på varje sten för att agera mot terrorism och våld och att minska de illegala vapnen i samhället. Men då är det givetvis viktigt att adressera frågan om illegala

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:510 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförandet av vapendirektivet

Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:326 Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken av Daniel Bäckström C till Utrikesminister Margot Wallström S Under Folk och Försvars konferens i Sälen uttryckte utrikesministern att försvarsberedningen, eller den där gruppen i rapporten Motståndskraft om totalförsvarets utveckling, som presenterades

Inlämnad: 2018-01-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:326 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsberedningen och säkerhetspolitiken

Skyddsjakt på varg

Interpellation 2017/18:251 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2017/18:251 Skyddsjakt på varg av Daniel Bäckström C till Miljöminister Karolina Skog MP Den senaste tiden har sex hundar angripits av varg i Rackstadreviret i Värmland, mellan Sunne och Arvika. Tre av hundarna har dödats medan de andra har överlevt med allvarliga skador. Vargflocken i reviret påvisar ett

Inlämnad: 2017-12-04 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:251 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skyddsjakt på varg

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.