Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Sjuksköterska
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna förstärker det så kallade återvändandearbetet genom fler förvarsplatser. Vi föreslår samtidigt besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:SfU4 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Uppvärdera medborgarskapet

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. M Uppvärdera medborgarskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla som beviljas medborgarskap i Sverige ska ha grundläggande kunskaper i det svenska språket, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: KU SfU

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.