Elisabeth Svantesson (M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 232
Titel Ekonomie licentiat.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 –
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 12-13, vice ordförande 14-. Ledamot finansutskottet 10-12, EU-nämnden 10-12 och vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 09-10. Ledamot Riksrevisionens styrelse 09-10, Riksrevisionens parlamentariska råd 11-12 och krigsdelegationen 13-. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-12, vice ordförande 12-13, ledamot 12 och 14-. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Pastorn Alvar Lundin och läraren Karin Lundin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund, slutår 86. Ekonomlinjen, Högskolan i Örebro, slutår 91. Fil.mag., nationalekonomi, Uppsala universitet 01. Ekonomie licentiat, nationalekonomi, Örebro universitet 06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Uppsala 98-00. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Risker med omförhandling av utstationeringsdirektivet

Skriftlig fråga 2014/15:784 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2014/15:784 Risker med omförhandling av utstationeringsdirektivet av Elisabeth Svantesson (M) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Ylva Johansson bjöd den 10–11 september in ministrar från ett antal EU-länder för att diskutera ordning och reda på arbetsmarknaden. Det är inte fel att prata om villkoren

Inlämnad: 2015-09-11 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:784 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 81 kB)

Fler jobb

Skriftlig fråga 2014/15:767 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2014/15:767 Fler jobb av Elisabeth Svantesson (M) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Häromdagen hävdade statsministern att det inte finns någon brist på jobb i Sverige. I dagens arbetskraftsundersökning från SCB framgår att 350 000 är arbetslösa i Sverige. Jag menar att vi därför behöver fortsätta

Inlämnad: 2015-08-20 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:767 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 64 kB)

Industrikanslern

Skriftlig fråga 2014/15:541 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2014/15:541 Industrikanslern av Elisabeth Svantesson (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) 400 000 personer står utan jobb, och regeringen har fortfarande inte presenterat några trovärdiga förslag om hur jobben ska bli fler. I vårpropositionen föreslås skattehöjningar på jobb och företagande som är 40

Inlämnad: 2015-05-19 Besvarare: Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:541 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.