Elisabeth Svantesson(M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 232
Titel Ekonomie licentiat.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 –
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Könsuppdelningen i skolan

Skriftlig fråga 2016/17:1766 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2016/17:1766 Könsuppdelningen i skolan av Elisabeth Svantesson (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Nyligen slog Diskrimineringsombudsmannen fast att uppdelning efter kön i en skolbuss vid en skola i nordvästra Stockholm, Al-Azharskolan, inte ska bedömas som diskriminering. I det

Inlämnad: 2017-07-31 Svarsdatum: 2017-08-15 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1766 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 67 kB)

Ideella sektorns betydelse inom arbetsmarknadspolitiken

Skriftlig fråga 2016/17:1676 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2016/17:1676 Ideella sektorns betydelse inom arbetsmarknadspolitiken av Elisabeth Svantesson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Ett av regeringens prioriterade vallöften var att avskaffa den så kallade sysselsättningsfasen i jobb- och utvecklingsgarantin. I rasande fart

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1676 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 77 kB)

Jobb och egen försörjning för nyanlända

Skriftlig fråga 2016/17:1622 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2016/17:1622 Jobb och egen försörjning för nyanlända av Elisabeth Svantesson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Det dröjer i dag nio år innan hälften av alla nyanlända i Sverige har någon form av arbete. Behovet av reformer på området är akut. Regeringen har dock endast

Inlämnad: 2017-06-19 Svarsdatum: 2017-06-28 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1622 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.