Elisabeth Svantesson(M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 232
Titel Ekonomie licentiat.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2017-10-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 –
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: FiU UbU 2017/18:UbU1

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU 2017/18:FöU1 2017/18:UU2 2017/18:UU8

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: JuU 2017/18:SoU1

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 143 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.