Emanuel Öz (S)

Emanuel Öz (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Titel Advokat.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864826
E-post emanuel.oz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-03-01 – 2018-05-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-16 – 2018-03-06

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagens parlamentariska EU-kommitté 16-. Medlem i riksdagens OECD-nätverk 14-.
  • Föräldrar

    Selim Öz och undersköterskan Terzo Öz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tensta 95-98. Jur.kand., Stockholms universitet, examen 06.
  • Anställningar

    Biträdande jurist, Flood Advokatbyrå 06. Juristfirman Emanuel Öz 06-09. Redwise juridik, delägare 09-11, egen advokatverksamhet genom Redwise Advokatbyrå 11-15. Advokat, Advokatfirman Codex 15-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot Spånga-Tensta stadsdelsnämnd 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Förvaltningsstiftelsen för Sveriges Radio AB, Sveriges Television AB och Sveriges Utbildningsradio AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Äldres rätt till särskilt boende

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. S Äldres rätt till särskilt boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att praxis ändras genom lagstiftning och motivtexter innebärande att äldre personer som känner oro och otrygghet ska ha rätt till


Utskottsberedning: 2017/18:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3297 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Märkning av varor

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. S Märkning av varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör analysera behovet av lagändringar i syfte att ursprungsmärka varor och produkter från bosättningarna på ockuperad mark och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2710 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Telefonsupport för personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) Telefonsupport för personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det ska införas en telefonsupport för personer med funktionsnedsättning och äldre som har svårigheter


Utskottsberedning: 2017/18:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2689 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.