Emilia Töyrä (S)

Emilia Töyrä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 277
Titel Terminalarbetare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865096
E-post emilia.toyra[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16. Suppleant utrikesutskottet 14-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16 och socialutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Lokföraren Göran Töyrä och undersköterskan Hildur Töyrä, f. Monlund.
  • Utbildning

    Hjalmar Lundbohmsskolan, Kiruna, slutår 04.
  • Anställningar

    Tvätteriarbetare, Pingvinvask Oteren 02-03. Vårdbiträde, Kiruna kommun 03-07. Guide, Ishotellet 04-06. Croupier, Cherry Casino 04-06. Butiksbiträde, Statoil 06. Lagerarbetare, LKAB 06. Terminalarbetare, LKAB Malmtrafik 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kiruna kommun 12-14. Ersättare, kommunfullmäktige, Kiruna kommun 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, LKAB Malmtrafikgruppen, IF Metall 12-14. Vice ordförande, klubb Gruvtolvan, IF Metall 12-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna Norrbotten 12-14. Vice ordförande, Socialdemokraterna Kiruna arbetarekommun, 14-. Ordförande, Unga Örnar Norrbotten 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett reformerat inackorderingsbidrag

Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2683 av Emilia Töyrä S Ett reformerat inackorderingsbidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gymnasieelever med långa avstånd till skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje höst påbörjar en ny kull ungdomar sin gymnasieutbildning.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2683 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 71 kB)

Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. S Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Åren


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Underlätta omställning på arbetsmarknaden

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. S Underlätta omställning på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att underlätta omställning på arbetsmarknaden genom att förbättra tillgången till eftergymnasial utbildning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.