Emma Wallrup(V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 februari 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:211 av Emma Wallrup (V) 27 januari 2017 Åtgärder mot illegal yrkestrafik
Interpellationsdebatt 2016/17:130 av Emma Wallrup (V) 16 december 2016 Underhållsbristen på järnvägen
Debatt om förslag 2016/17:TU4 12 december 2016 Infrastruktur för framtiden

Utlokalisering av SAS

Skriftlig fråga 2016/17:832 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2016/17:832 Utlokalisering av SAS av Emma Wallrup (V) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Inom flygbranschen finns en rad utvecklingstendenser som pressar branschen i olycklig riktning mot sämre arbetsvillkor. Flera flygbolag använder sig av bemanningsföretag för att driva sin grundläggande

Inlämnad: 2017-02-13 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:832 av Emma Wallrup (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet

Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:64 Riksrevisionens rapport om förutsägbarhet och långsiktighet inom biståndet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om hur


Utskottsberedning: 2016/17:UU8

Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:3580 av Hans Linde m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av skr. 2016/17:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på åtgärder


Utskottsberedning: 2016/17:FöU5

Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3570 av Stig Henriksson m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.