Emma Wallrup(V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll 2016 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör verka inom EU för


Utskottsberedning: 2016/17:UU9

Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3664 av Hans Linde m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utsläppsmål till 2030 och 2040 för den icke-handlande sektorn (ESR-sektorn) bör antas


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Utredning om särskilda persontransporter

Skriftlig fråga 2016/17:1017 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2016/17:1017 Utredning om särskilda persontransporter av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen beslutade den 13 oktober 2016 att tillsätta en utredare som ska analysera reglerna för särskilda persontransporter, exempelvis färdtjänst och sjukresor. Syftet med utredningen är att identifiera

Inlämnad: 2017-03-08 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1017 av Emma Wallrup (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.