Emma Wallrup(V)

Emma Wallrup (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 116
Titel Biolog/Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866038
E-post emma.wallrup[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-07-01 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-04-25
    • Suppleant 2014-07-01 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-01-18 – 2012-04-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:600 av Emma Wallrup (V) 14 september 2017 Klimatråd om hållbart resande
Debatt om förslag 2016/17:TU18 15 juni 2017 Sjöfartsfrågor
Debatt om förslag 2016/17:TU17 1 juni 2017 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor
Debatt om förslag 2016/17:TU16 1 juni 2017 Cykelfrågor

Gotlandstrafiken och en grönare sjöfart

Interpellation 2014/15:718 av Emma Wallrup (V)

Interpellation 2014/15:718 Gotlandstrafiken och en grönare sjöfart av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) En väl utvecklad infrastruktur är grunden för utveckling i alla regioner. Resurser måste därför fördelas så att utveckling kan ske i hela landet. Det är inte minst av stor betydelse för att

Inlämnad: 2015-06-17 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:718 av Emma Wallrup (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3101 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ändrad ersättning vid SJ:s förseningar

Skriftlig fråga 2014/15:539 av Emma Wallrup (V)

Fråga 2014/15:539 Ändrad ersättning vid SJ:s förseningar av Emma Wallrup (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Tågförseningarna i Sverige är av olika skäl omfattande. Många resenärer tvingas till en vardag med stor osäkerhet och stress på grund av bristande tillförlitlighet i vårt tågsystem. Förseningsstatistiken

Inlämnad: 2015-05-19 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:539 av Emma Wallrup (V) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.